Samochód BMW 3200 CS

BMW 3200 CS jest to samochód osobowy, posiadający profil sportowy. Czas produkcji tego modelu przypada na okres: od stycznia 1962 roku do września 1965 roku. To auto reprezentuje segment G. Model pojawił się w wersji jako 2-drzwiowe coupe. Samochód osobowy posiadał 4-biegową manualną skrzynię biegów. Posiadał on również napęd na tylną oś. Ładowność tego modelu wynosiła czterysta kilogramów. Wymiary tego modelu są następujące:

  • długość wynosi 4850 mm,
  • szerokość wynosi 1760 mm,
  • wysokość wynosi 1470 mm,
  • rozstaw osi wynosi 2840 mm.

Premiera BMW 3200 CS miała miejsce w 1961 roku. Odbyło się to podczas imprezy, jaką jest Franfurt Motor Show. Koncern BMW zaprezentował również wówczas model 1500. Mniejszy pojazd niż standardowo, wyznaczył nowy kierunek obrany przez BMW, BMW 3200 CS z kolei opierał się na modelu zaprezentowanym we Frankfurcie dziesięć lat wcześniej. Niektóre źródła podają, iż łącznie zostały wyprodukowane 603 egzemplarze tego modelu. Z kolei, jeszcze inne źródła podają iż tych egzemplarzy było nieco mniej, bo 538. Warto wiedzieć, iż powstał również jeden egzemplarz BMW 3200 CS w wersji cabrio. Trafił on jednak do jednego z głównych akcjonariuszy BMW.

Jeśli chodzi o osiągi tego samochodu osobowego, zanotowano, iż przyspieszenie od 0 do 100 kilometrów na godzinę, model ten osiągał w przeciągu 14 sekund. Z kolei, prędkość maksymalna tego modelu wynosiła 200 kilometrów na godzinę. Średnie zużycie paliwa podawano jako 11,7 litra na 100 kilometrów. Jeśli chodzi o silnik, posiadał on 2 zawory na cylinder.

Stopień sprężania wynosił 9:1. Moc maksymalna tego pojazdu wynosiła 160 koni mechanicznych. Z kolei, maksymalny moment obrotowy wynosił 240 Niutonometry przy 3600-4000 obrotach na minutę. Układem zasilania był gaźnik Zenith 34PAITA 2-gardzielowy. Samochód ten stanowił konkurencję dla pojazdu jakim jest Lancia Flaminia.

Warto również znać historię tego pojazdu. Otóż, w roku 1960 Helmut Werner Bonsch, dyrektor marketingu BMW, stwierdził, iż zaprojektowane przez studio Pinifarina nadwozie pojazdu Lancia Flaminia coupé można bez większych zmian dopasować do podwozia luksusowego sedana BMW 3200L. Zaproponował on wtedy zarządowi BMW zlecenie Pininfarinie montażu samochodu Flaminia coupé z charakterystycznym dla BMW przednim grillem. Miał być to właśnie następca dla modelu 503, którego produkcję zakończono w roku 1959. Jednak po kilku naradach odrzucono propozycję Bonscha, ale w zamian główny inżynier BMW, Fritz Fiedler, otrzymał polecenie zlecenia studiu stylistycznemu Bertone zaprojektowania i w późniejszym także czasie montażu nowego coupé opartego na modelu 3200S. Model ten, cechował się już ramową konstrukcją podwozia. Posiadał on także benzynowy silnik V8 OHV o pojemności skokowej 3168 centymetrów sześciennych i mocy maksymalnej wynoszącej równo 160 KM. Pojazd był wyposażony w 4-biegową manualną skrzynią biegów. Przenosiła ona napęd dalej na most napędowy i koła tylne. Tak oto powstał model BMW 3200 CS, który był kultowym pojazdem w swoim czasie.

Więcej wiedzy dotyczących samochodów BMW i MINI znajdziesz na www:

https://www.bawariamotors.pl/bmw/nowe-samochody/bmw-x6/
https://bmw-uzywane.com.pl/
http://www.janki.bawariamotors.mini.com.pl/pl_PL/home.html