O możliwościach, jakie daje frezowanie mdf.

Technika frezowanie mdf jest pomocna przede wszystkim przy wycinaniu dowolnych obiektów z tworzywa sztucznego. Dziś coraz więcej obiektów dekoracyjnych, architektonicznych oraz stanowiących część sztuki użytkowej tworzy się ze sztucznych komponentów, w tym z pleksi różnej grubości. Delikatna jej struktura, łamliwość oraz różnorodna grubość odsuwa możliwość poradzenia sobie z tematem za pomocą ręcznych narzędzi do cięcia. Aby wyciąć dowolny, nawet najprostszy kształt z pleksi, potrzebne jest działanie frezujące lasera, dzięki któremu krawędzie wycinanych powierzchni będą zawsze gładkie i równe. Frezowanie sprawia, że w kilka chwil otrzymujemy z pleksi wymarzony kształt. Musimy go jedynie zaprojektować w oparciu o rysunek techniczny, wprowadzić dane do komputera, skąd emitowane będą numerycznie do mechanizmu odpowiedzialnego za emisję lasera.

Proste, prawda? Dzięki takiemu nowatorskiemu rozwiązaniu zyskuje wiele branż, z wnętrzarską i dekoracyjną na czele. Ciekawie wyciętymi kształtami w pleksi zastąpić można tradycyjne szyby oraz otwory drzwiowe. Możliwość frezowania oraz wyginania pleksi pod wpływem ciepła daje szerokie możliwości dla projektowania form przemysłowym. Dzięki temu ubogaca się dziedzina szeroko pojętego wzornictwa. Obiekty rzeźbiarskie, wycinane w pleksi mają wspaniale podkreślaną, ażurową strukturę oraz fantazyjne kształty. Pleksi po obróbce laserowo – technicznej nadaje się do ciekawej aranżacji w kuchni lub salonie. Za pomocą frezowania wycinać można określone płaszczyzny na wymiar, np. w momencie projektowania przez nas półki na drobiazgi, która ma przybrać postać wiszącą. Do drobniejszych elementów wycinanych w pleksi potrzebny będzie także określony klej, jeśli naszym zadaniem jest je połączyć. Kleje do pleksi są przezroczyste i szybko łączą scalane ze sobą elementy. Na podstawie takiego działania powstaje wiele przedmiotów codziennego użytku, obecnych w formie bibelotów lub elementów wnętrza o typowo dekoracyjnym charakterze.

Jeśli chodzi o aspekt przemysłowo – gospodarczy, frezowanie mdf jest zajęciem bardzo dochodowym. Wiele firm z tej branży współpracuje z przedsiębiorstwami wypuszczającymi na rynek przedmioty z gałęzi branży tworzyw sztucznych. Zapotrzebowanie na nie jest bardzo duże, ponieważ każdy chce dziś mieszkać nie tylko wygodnie, ale ważne staje się także otaczanie ładną przestrzenią, a produkty z pleksi jak najbardziej służą poprawie jej jakości.