Najlepsza angielska herbata dla smakoszy

Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych, Polacy znali tylko jeden rodzaj herbaty. Był to produkt składający się z fusów niewiadomego pochodzenia, który smakował bardzo przeciętnie. Jednak wraz z rozwojem wolnego rynku, pojawiło się w naszym kraju mnóstwo różnych producentów, oferujących bardziej wyszukane odmiany. Wówczas zapanowała moda na picie naparu, pochodzącego z ekspresowej torebki, prostego i szybkiego w sporządzeniu. Obecnie w domach wielu Polaków znów króluje sypana opcja, jednak znacznie lepszej jakości, niż ta znana z końca PRLu.
Angielska herbata ma niezwykle ciekawą historię. Kiedy Królestwo Wielkiej Brytanii rozpoczęło intensywną kolonizację Indii oraz Cejlonu, zainteresowanie ta roślina niezwykle wzrosło. Niestety, w trakcie transportu wysuszonych liści, który trwał niekiedy wiele tygodni, niekiedy do źle zabezpieczonego towaru dostawała się woda. Wówczas dochodziło do fermentacji, która całkowicie zmieniała wygląd oraz smak liści. Jednak w dobie renesansu nawet królowa nie mogła pozwolić sobie na marnotrawstwo tak dużego ładunku. Mimo wszystko liście postanowiono zaparzyć. Tak oto narodziła się angielska herbata, zwana powszechnie czarną. Najlepszym dowodem na to, że w naszym kraju nigdy nie było kultury picia naparu z jej liści jest fakt, że jest ona nam bardziej znana niż oryginalna, zielona odmiana.

Każdy smakosz tego przepysznego napoju wie, że najlepszą jego formą są pełne, wysuszone liście. Bowiem angielska herbata z torebki często pochodzi z resztek po produkcyjnych, dla wytrawnego konesera nie nadających się do spożycia. Na szczęście obecnie, w praktycznie każdej galerii handlowej możemy znaleźć specjalistyczny sklep, w którym sprzedawana jest herbata na wagę. Znajdziemy tam różne jej odmiany, ale także wiele wariantów smakowych. Zimą sprawdzi się czarna herbata aromatyzowana przyprawami korzennymi, latem z kolei taka z dodatkiem owoców cytrusowych. Jeżeli jednak ceny w takim miejscu nas przerażają, możemy zawsze dokonać zakupu drogą internetową, gdzie będą one nawet dwukrotnie niższe. Wybór będzie podobny, albo nawet większy, w zależności od witryny, którą odwiedzimy. Jednak pamiętajmy, aby do ceny naszych zakupów dodać także koszt przesyłki.

Jednam z sztandarowych produktów wyspiarzy jest z pewnością angielska herbata, pita tradycyjnie o piątej po południu. Dzięki temu narodowi, napar ten został spopularyzowany w całej Europie, stając się najbardziej typowym, śniadaniowym napitkiem.  Odpowiednie mieszanki można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online.