Młoda Mamo – badaj się, czyli usg w Dąbrowie Górniczej.

Młode, przyszłe mamy wciąż ignorują konieczność przeprowadzania obowiązkowych badań usg dąbrowa górnicza. A przecież wiadomo, że w dzisiejszych czasach to podstawa dla posiadania wiedzy, że dziecko urodzi się w pełni zdrowe. Do tego w którymś tygodniu ciąży możliwe jest dowiedzenie się, jakiej płci jest dziecko. Każdy rodzic chce chyba wiedzieć, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku? Badania usg nie trzeba się bać, a jeśli przyszła mama boi się iść do gabinetu lekarskiego sama – zawsze może przyjść w towarzystwie ojca dziecka i partnera, albo kogoś bliskiego. Powodem ignorowania badan usg jest nie tylko zwykły strach. Wiele kobiet mieszkających na terenach, gdzie istnieją trudności ze swobodnym dojazdem do miejscowego szpitala, ignorują temat. Jest to bardzo nieodpowiedzialne podejście do życia i zdrowia nienarodzonego dziecka.

Regularne badania usg pozwalają w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości zdrowotne u dziecka. Ignorowanie badań usg sprawia więc, że matka chorego dziecka, nie wiedząc i nie zdając sobie sprawy z istniejącego niebezpieczeństwa, po prostu skazuje dziecko na zdrowotny niebyt. Dlatego tak ważne jest nagłaśnianie konieczności regularnego badania się w ciąży nie tylko w miastach, ale także w najbardziej oddalonych od ośrodków i gabinetów lekarskich wsi, gdzie problemy z komunikacją są codziennością. Niestety, w Polsce jest jeszcze bardzo wiele takich miejsc. Jeśli podczas badań usg zostają wykryte nieprawidłowości w kwestii rozwoju dziecka – rodzice jak najszybciej są o tym informowani, aby można było przeciwdziałać niepożądanym skutkom rozwoju. Wiele wcześnie wykrytych schorzeń daje się wyleczyć, trzeba tylko wykryć je w odpowiednim czasie.

Młode, przyszłe mamy, w momencie wykrycia nieprawidłowego rozwoju płodu i w chwili informacji często popadają w panikę i lęk, co jest przecież zrozumiałe. Dobrze, jeśli w tym okresie obok przyszłej mamy będzie ktoś bliski, kto pocieszy, swoją obecnością da wsparcie i sprawi, że problemy z zagrożoną ciążą będzie łatwiej znieść. Najgorsze dla przyszłej mamy borykającej się z patologiczną ciążą jest skazywanie się na samotność oraz brak wsparcia bliskich osób. Pozytywne myślenie naprawdę dużo daje, tym bardziej, jeśli od lekarza wiemy, że problem nie jest jeszcze na tyle zaawansowany, abyśmy sobie z nim nie poradzili. A gdy już na świecie pojawi się upragniony, zdrowy malec, radość rodziców nie będzie już zmącona żadnymi nieprzyjemnymi troskami!