Leki na stwardnienie rozsiane – jakie są dostępne

leczenie-stwardnienia-rozsianego-sm

Jedną z bardzo poważnych chorób, które się zdarzają jest stwardnienie rozsiane. Choroba ta charakteryzuje się niemożliwością wyleczenia. Można niestety tylko złagodzić jej przebieg. Do dyspozycji chorych są leki zmieniające przebieg choroby, zmniejszające ataki oraz łagodzące ich przebieg. Oczywiście podczas tej choroby stosuje się również rehabilitację, psychoterapię oraz fizjoterapię. Leczenie w przypadku SM zależy od tego czy leczy się aktualny rzut czy też ogólne całą chorobę

Leczenie rzutu SM
Podczas rzutu SM komórki układu immunologicznego przedzierają się do mózgu oraz rdzenia kręgowego należy zastosować takie leki na stwardnienie rozsiane jak glikokortysteroidy. Ich inna nazwa to sterydy. Te leki na stwardnienie rozsiane mają za zadanie poprawić samopoczucie chorego oraz zmniejszyć reakcję zapalną i nadmierną reakcję układu odpornościowego. Oczywiście leki te należą do grupy leków bardzo silnych i dlatego też muszą być podawane ściśle pod kontrolą lekarza ponieważ mogą one mieć dość sporo różnych negatywnych działań ubocznych. Zalicza się do nich między innymi tycie, huśtawka nastrojów, zmiany rozmieszczenia tkanki tłuszczowej oraz wiele innych działań. Jednym ze sposobów, aby zniwelować te skutki uboczne jest całkowite zrezygnowanie z jedzenia słodyczy.

Typowe leki zmniejszające objawy stwardnienia rozsianego
Do preparatów stosowanych w przypadku stwardnienia rozsianego zalicza się leki immunomodulujące. Ich zadaniem jest zmiana przebiegu choroby tak, aby rzuty występowały rzadziej, były bardziej łagodne oraz, aby ilość ognisk choroby się zmniejszyła. Wyróżnia się takie leki jak:
– interferon beta – jego zadaniem jest zmniejszenie ilości reakcji zapalnych, ograniczanie rzutów choroby oraz zmniejszanie zdolności do przemieszczania się limfocytów. Najczęściej podawany jest w przypadku chorym, którzy mają postać rzutowo-remisyjną SM, a czasami gdy chory ma postać wtórnie postępującą.
– octan glatirameru – używa się go w przypadku gdy chory cierpi na SM w postaci rzutowo-remisyjną. Działa on hamując reakcję autoimmunologiczne i ogranicza ilość ognisk choroby.
– mitoksantfon – jest on używany podczas walki z SM w postaci wtórnie postępującej. Jego zadaniem jest ograniczanie ilości występujących rzutów, jednak może on mieć bardzo wiele działań niepożądanych, a nawet może uszkodzić serce. Dlatego też trzeba go stosować bardzo rozważnie
– natalizumab – jest to najnowocześniejszy lek, którego działanie polega na uniemożliwieniu limfocytom autoreaktywnym przekroczenia bariery krew mózg.

Leki na stwardnienie rozsiane obecnie są bardzo skuteczne i można znacznie ograniczyć dolegliwości tej choroby.

Polecamy przeczytać: http://neuro-care.com.pl/leczenie-stwardnienia-rozsianego-sm