Jak montować rozdzielnice elektryczne?

Obecnie w Polsce, niemalże w każdym gospodarstwie domowym jest podłączona energia elektryczna. Bez jej udziału większość sprzętów, których używamy na co dzień nie mogłoby funkcjonować. Używamy komputerów, zmywarek do naczyń pralek, nawet kuchenki coraz częściej mamy elektryczne. Jednak aby wszystko odpowiednio funkcjonowało, prąd musi być właściwie rozdysponowany. Bowiem w przypadku źle podłączonej sieci elektrycznej w chwili, kiedy zbyt dużo urządzeń podłączymy w tym samym czasie, może nastąpić zwarcie. Jeżeli chcesz w swoim domu samodzielnie podłączyć rozdzielnice elektryczne, musisz pierw dowiedzieć się, jak to zrobić.

Czym właściwie jednak jest taka rozdzielnica? Jest to nic innego, jak element sieci instalacji elektrycznej, do której podłączone są podzespoły oraz urządzenia. W nim zintegrowane są wszystkie przewody, za których pomocą prąd dostarczany jest do każdej części naszego domu. W zależności od zapotrzebowania na energię w danym miejscu, rozdzielnice elektryczne podzielone są na korki w liczbie od dwóch do nawet kilkunastu. W przypadku przeciążenia którejś z sieci, korek wybija się, dzięki temu nie dochodzi do niebezpiecznego spięcia.

Jeżeli chcesz osobiście zamontować rozdzielnice w swoim domu, musisz dokładnie się do tego przyłożyć i nieco zgłębić temat. Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z czynnościami tego typu, lepiej pracę tą pozostawić fachowcom. Na początku musimy zdecydować się, czy chcemy, aby tablica rozdzielcza była podtynkowa czy natynkowa – jest to kwestia czysto estetyczna. Przede wszystkim należy pamiętać, że bez względu na to, jakiej wielkości jest nasz dom, musimy zainstalować na początku zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe i przepięciowe a także takie, które chronią przed porażeniem – jest to podstawa. Rozdzielnice elektryczne musza być zgodne z projektem, zawierać odpowiednią ilość modułów. Wyliczenia należy przeprowadzić bardzo dokładnie, lepiej zainstalować jeden moduł za dużo niż za mało. Podstawowym elementem tablicy jest wyłącznik główny, za pomocą którego odetniemy prąd w całym mieszkaniu – przydatne w przypadku dłuższych wyjazdów. Także wyłączniki różnicowo- oraz nadmiarowoprądowe będą wymagane. Pamiętajmy także, aby każde, wymagające więcej prądu urządzenie, było podłączone do odmiennego modułu.
Podłączenie instalacji prądu w naszym mieszkaniu warto wykonywać wraz z wykwalifikowanym elektrykiem. On nam podpowie, w jaki sposób prawidłowo zamontować rozdzielnice elektryczne, aby wszystko działało prawidłowo, oraz przede wszystkim, było dla nas bezpieczne.