Historia czekolady : co warto wiedzieć?

Czekolada to przysmak, któremu naprawdę trudno się oprzeć. Jak to wszystko się rozpoczęło? W jaki sposób powstała czekolada? Czy są naprawdę zdrowe produkty z tej właśnie kategorii?

Jaki jest najważniejszy składnik czekolady? To oczywiście kakao. Historycy zaznaczają, że został on najprawdopodobniej odkryty przez lud Olmeków. Od kiedy ludzie zajmowali się w ogóle uprawianiem tego składnika? To kolejna ciekawostka. W końcu dużo źródeł podaje, że miało to miejsce już około 4000 lata temu. Olmekowie wybierali te ziarna tylko na specjalne okazje. Wszak wierzono, że jest to specjalny dar od Bogów. Nie może zatem dziwić, że w tamtym okresie kakao było wybierane tylko z okazji świąt itd. Z czasem o tym składniku dowiadywały się coraz to nowe osoby. Między innymi chodzi o ludzi z Ameryki Środkowej. Kiedy zaś kakao zostało sprowadzone do Europy? Miało to miejsce w 1528 roku. A zrobił to słynny Hernan Cortes. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej faktów na ten temat, to warto zapoznać się z tym, co zostało napisane w artykule ze strony internetowej https://www.bartfan.eu/historia-czekolady-jak-powstal-najpopularniejszy-przysmak-na-swiecie/.

Z czasem coraz więcej osób miało świadomość, że to coś niezwykłego. Po Hiszpanii przyszedł czas na Francuzów. Kiedy zaś powstała premierowa pijalnia czekolady? Ciekawostka jest taka, że miało to miejsce dokładnie w 1657 roku. I to nie w Hiszpanii, czy Francji, ale na terenie Wielkiej Brytanii (w Londynie). Warto wspomnieć tutaj także o drugiej połowie XVII wieku. Wszystko dlatego, że to właśnie wtedy pitna czekolada zaczęła smakować mniej więcej tak, jak dzieje się to teraz.

Kiedy powstała zaś premierowa tabliczka czekolady? W 1847 roku. Po raz kolejny „palma pierwszeństwa” na tej płaszczyźnie należała do Wielkiej Brytanii. Po pewnym czasie czekolada trafiła także do naszego kraju. Co ciekawe, zaczęto ją produkować już w czasie zaborów.

Aktualnie nie brakuje rozmaitych sklepów online i stacjonarnych oferujących czekolady. Kłopot jednak polega na tym, że nie mają one zbyt wiele wspólnego z prawdziwymi produktami z tej kategorii, z wysokiej półki. Jeśli chcesz spróbować dobrej czekolady, to warto skorzystać z oferty BartFan. Jest to rodzinna firma z Piekar Śląskich, która od lat działa w tym sektorze. A to produkcja smacznych i zarazem bardzo zdrowych słodyczy. Warto mieć to właśnie zagadnienie na swojej uwadze. Czekolady od BartFan są produkowane wyłącznie z wysokiej jakości składników. Dodatkowo coś dla siebie w ofercie znajdą nawet cukrzycy. Nie jest bowiem powiedziane, że te osoby muszą całkowicie zrezygnować z tego właśnie przysmaku. A czekolada nie tylko dobrze smakuje. Dodatkowo to świetna przekąska (na przykład do pracy, na wycieczki itp.). Okazuje się, że słodycze mogą być również… zdrowe. Trzeba jednak wybrać produkty od sprawdzonych marek. A taką jest zaś na pewno BartFan z Piekar Śląskich.

W ofercie tego podmiotu znajdują się między innymi czekolady bez cukru. Nie da się zaś ukryć, że to bardzo groźny składnik, który negatywnie wpływa na wiele obszarów naszego ciała. Jeśli zatem nie chcesz do tego dopuścić, to wybieraj słodycze bez cukru. Takich zaś nie brakuje w BartFan. A eksperci zaznaczają, że to może być również wartościowy składnik codziennej diety.